1

Téma: Kuličková ložiska Atomic

Chtěl bych se zeptat jestli jsou na tom tyto kuličková ložiska s kvalitou dobře, protože mě zaujala jejich cena. Měl bych je jen na ježdění doma, na závody se nechystám, a tak si nechci kupovat kyosho za asi 3x víc. Našel jsem od atomicu asi za 900 nějaký keramický, v čem jsou lepší oproti klasickým kuličkovým ložiskům?

2

Re: Kuličková ložiska Atomic

Koukni na Tobex o ložiskách si přečti buď tam nebo hledej je tu toho kotel.

3

Re: Kuličková ložiska Atomic

Neznam bohuzel nikoho, kdo by jezdil MiniZ s keramickymi lozisky a mel tak dlouhodobejsi zkusenost, ale myslim, ze i s klasickymi kovovymi uvidis rozdil. Na jezdeni doma mi ta keramika za tu cenu pripada jako zbytecna investice.
Pouzivame vetsinou cinu, sada 7 kovovych lozisek prijde tak na 120Kc, parkrat za sezonu se prozenou ultrazvukovou vanickou a maznou ridkym strojnim olejem. Pri problemech se proste bez tezkeho srdce vyhodi.
Keramika ma nizsi valive odpory, na rozdil od kovovych lozisek se nemaze (nesmi se).

4

Re: Kuličková ložiska Atomic

Neznam bohuzel nikoho, kdo by jezdil MiniZ s keramickymi lozisky a mel tak dlouhodobejsi zkusenost, ale myslim, ze i s klasickymi kovovymi uvidis rozdil. Na jezdeni doma mi ta keramika za tu cenu pripada jako zbytecna investice.
Pouzivame vetsinou cinu, sada 7 kovovych lozisek prijde tak na 120Kc, parkrat za sezonu se prozenou ultrazvukovou vanickou a maznou ridkym strojnim olejem. Pri problemech se proste bez tezkeho srdce vyhodi.
Keramika ma nizsi valive odpory, na rozdil od kovovych lozisek se nemaze (nesmi se).

Nemam moznost to cistit ultrazvukem. Jak se to dela, prip. kolik stoji ta vec kterou to udelas a kde ji sezenu. Predem Dikes

5

Re: Kuličková ložiska Atomic

UZ čistička na brýle, cena kolem litru.
Čistit to lze tak, že naleješ vodu, do ní vložíš vaničkus benzinem a nechaš to chvíli vrčet, pak benzin vyměníš za olej či rozehřátou vazelinu zavrčíš a hotovo.

6

Re: Kuličková ložiska Atomic

U mini-z je skoro jedno jaký se použijí ložiska, důležitý je hlavně pravidelný čištění v tech. benzínu. Ideální je jak napsali ostatní praní v ultrazvuku, ale v nouzi stačí naložení do benzínu a protřepávat. Osobně jsem v malých modelech používal vždycky běžná levná ložiska krytá plechem a pokud byl nějaký problém (drhnutí) který nespravilo vyprání tak jsem je prostě vyměnil za nová. wink

7

Re: Kuličková ložiska Atomic

Ultrazvukovou vaničku prodávala Tipa Opava za cca 1200,-  Je to moc dobrá věc na cokoliv, já v tom peru všechny možný díly z modelů (nejen ložiska) už roky. Používám technický benzín, líh ale někdy i rozpouštědla jako třeba Perchloretylen (bacha leptá některý plasty).
Navíc je ověřeno že třeba vyprání silonových dílů ve vodě v ultrazvuku zvyšuje jejich pevnost a houževnatost. wink

8

Re: Kuličková ložiska Atomic

luis0: jen dodám, že perchlorethylen je nepolární ruzpouštědlo na polystyren a jeho mutace HIPS. Taky je to výborné odmašťovadlo, tzn. rozpouští tuky, vosky atd.
naxyl: tím chci říct, že pokud ložisko něčím takovým odmastíš, tak je třeba ho opět co nejrychleji něčím zase namastit, protože jinak při styku s vlhkostí rychle koroduje, což u ložisek je dost problém, kde sebemenší vrstvička koroze na kuličkách či jejich dráze velmi výrazně zvyšuje tření ložiska.

9

Re: Kuličková ložiska Atomic

Jen se ujistím - před umytím ve vaničce sundáváte krytky? Nebo to čistíte i s nimi s tím, že si čistidla cestu vždy najdou?

10

Re: Kuličková ložiska Atomic

Já ani nevim, že jdou ty krytky beztrestně sundat tak, aby pak šly dát zpátky. Nejdo o to, jestli si čistidla najdou cestu, ale jestli bordel najde cestu ven...  a v to musíš doufat.  smile

11

Re: Kuličková ložiska Atomic

Jen se ujistím - před umytím ve vaničce sundáváte krytky? Nebo to čistíte i s nimi s tím, že si čistidla cestu vždy najdou?

Někdo to sundává, ale já osobně s tím nemám moc dobrý zkušenosti. Je tam dost velký riziko poškození dílů ložiska. U větších ložisek to je asi vcelku o.k. ale u těhlech malejch bych to neriskoval. wink

12

Re: Kuličková ložiska Atomic

Takže se s tím zbytečně párám.  Ok, už nebudu. smile
Stejně mi nebylo zcela jasné, jak se sundávají kovové krytky - a takhle to příště nemusím řešit.

13

Re: Kuličková ložiska Atomic

mno ja kdyz cistim loziska tak je normalne otevru - sundam ty prachovky a soupnu to do technickyho benzinu smile nechas to tam chvili valet eventualne s tim trochu zaklepes a je to cisty...

co se sundavani tyka - na bocich po obvodu je takovej jakoby drat - najdes kde zacina a strcis pod nej jehlu a on vyskoci... ty boky pak vyklepnes, nebo taky necim vystouras je to snadny

http://www.offroad-rc.info/image/obecne/loziska/02.jpg
jinak tady mas k tomu cisteni lozisek celej clanek...celkem dobre rozebranej a je tam i o ty vibracni vanicce
http://www.offroad-rc.info/WordPress/?page_id=1498

14

Re: Kuličková ložiska Atomic

mno ja kdyz cistim loziska tak je normalne otevru - sundam ty prachovky a soupnu to do technickyho benzinu smile nechas to tam chvili valet eventualne s tim trochu zaklepes a je to cisty...

co se sundavani tyka - na bocich po obvodu je takovej jakoby drat - najdes kde zacina a strcis pod nej jehlu a on vyskoci... ty boky pak vyklepnes, nebo taky necim vystouras je to snadny

http://www.offroad-rc.info/image/obecne/loziska/02.jpg
jinak tady mas k tomu cisteni lozisek celej clanek...celkem dobre rozebranej a je tam i o ty vibracni vanicce
http://www.offroad-rc.info/WordPress/?page_id=1498

Koukal jsem na ten postup, je super!!! Jen nevím jestli u ložisek za cenu cca 30-35 kaček nebo i míň má smysl se s tím párat (myslím to kompletní rozebírání a opětovný skládání).

15

Re: Kuličková ložiska Atomic

m3rlin007: todle by si zasloužilo někam vyvěsit...  super odpověď.

16

Re: Kuličková ložiska Atomic

Jeste si dovolim par praktickych veci, povetsinou ziskanych k cistickam z internetu, u kterych mam overeno ze jsou prakticke a funguji:
Cim vetsi vykon, tim lepe, pod 50-60W by se u tech malych nemelo jit
Z hlediska pece a odolnosti je asi nejlepsi nerezova vanicka
Pokud se cisti ve vodnich roztocich, vzdy pouzivat nekolik dni odstatou vodu s vyprchanymi bublinami. Pokud se pouzije voda z vodovodu, tak nasyceni vzduchovymi bublinkami dramaticky snizuje efekt ultrazvuku - kapalina je sice nestlacitelna, ale bublinky rozpusteneho vzduchu ano, a to tak ze velmi.
Nema smysl nalevat celou vanicku chemii (treba litrem benzinu) - do vody lze umistit mensi mozno i uzavrenou nadobku s chemii, bud ze skla, nebo treba tvrdeho plastu (nikoli mekcene sacky) pouze tak velkou, aby s nejakou rezervou pojmula pouze to co chceme cistit. Utrazvuk se do teto druhe lazne spolehlive prenese.

Velmi dobre informace k pouziti a cisticim roztokum (uzitecnym i pro predvadeni uzitecnosti zarizeni manzelkam) maji na strankach ti co behaji s temi minohledackami a lovi treba stare sperky a mince.

Jeste poznamka - jednou za cas nechavam v obycejne vode ultrazvukem "vybouchat" i minizetkove mechovky. Docela dost jim to pomaha.

17

Re: Kuličková ložiska Atomic

jino: ale ultrazvuk se také používá k odplynění, takže i voda z kohoutku ty bubliny vypustí a i odstátá voda nějakou pustí, takže plynu ve vodě bych se nebál.

18

Re: Kuličková ložiska Atomic

To: m3rlin007 - díky za odpověď i odkazy návod.
A vidím, že sundávání nakonec bohužel neujdu.  smile

Neřekl bych, že je tolik způsobů, jak dělat tu samou věc.

19

Re: Kuličková ložiska Atomic

np smile a vubec se toho neboj je to fakt brnkacka ;-) a mas jistotu ze se zevnitr vyplavi vsechno co tam byti nema..

20

Re: Kuličková ložiska Atomic

Existuje několik "zaručených" způsobů čištění. Poměrně jednoduchý a nenáročný na vybavení domácí dílny je tento: Na stojan vrtačky přichytíme malý svěráček, do kterého jemně upneme ložisko. Do vrtačky upneme kónický hřídel (plastová násada od školního štětce plně vyhovuje) a druhý konec zastrčíme do ložiska (vnitřního prstence). Pod ložisko položíme plechovku pro zachytávání čisticího média a nečistot. Ložisko pomocí vrtačky s roztočíme a proplachujeme čisticím médiem až do úplného vyčištění. Čištění ukončíme, když z ložiska vytéká čisté čisticí médium. Čisticí médium by mělo rozpouštět, uvolňovat a na sebe vázat nečistoty a pokud možno vytvořit po vyprchání čisticí látky i teflonový film na veškerých třecích plochách ložiska. Jako čisticí médium lze tedy úspěšně použít např. teflonový sprej WELDTITE TF2. Čistící spreje prodávají některé speciální prodejny na jízdní kola.
Ultrazvukové čističky jsou taky dobré. Ale ruku na srdce, kolikrát za rok potřebuji vyčistit sadu ložizek z MINI-Zka? Vyplatí se tedy investice do takové čističky?
Pokud jste nuceni používat brýle, tak neváhejte, a určitě si ultrazvukovou čističku kupte a objevte efektivnost čištění touto technologií.

Hezký zbytek dne přeji. MiKy; http://mkmiky.wz.cz

21

Re: Kuličková ložiska Atomic

Na druhou stranu jsem koukal, že 50W ultrazvuk. čistička se dá koupit v relaci 900-1200 Kč. Pokud máš x aut s x krát n ložisky, pak se to asi vyplatí, nejen na ložiska.

Michal Nováček - RC.305
... zběhl jsem k expedicím.

22

Re: Kuličková ložiska Atomic

jino napsal:

Neznam bohuzel nikoho, kdo by jezdil MiniZ s keramickymi lozisky a mel tak dlouhodobejsi zkusenost, ale myslim, ze i s klasickymi kovovymi uvidis rozdil. Na jezdeni doma mi ta keramika za tu cenu pripada jako zbytecna investice.
Pouzivame vetsinou cinu, sada 7 kovovych lozisek prijde tak na 120Kc, parkrat za sezonu se prozenou ultrazvukovou vanickou a maznou ridkym strojnim olejem. Pri problemech se proste bez tezkeho srdce vyhodi.
Keramika ma nizsi valive odpory, na rozdil od kovovych lozisek se nemaze (nesmi se).

Přesně tak, keramická ložiska jsou zbytečně drahá a špatně se shánějí. Klasická kuličková ložiska svou kvalitou naprosto dostačují. Snadno se seženou v mnoha velikostech a variantách a cena je tam taky uplně jinde.