1

Téma: Axial EXO Terra Buggy

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem elektroniky do 4x4 Off-road 1:10 Axial Exo Terra Buggy, osazený model by měl mít váhu cca 3kg...

Auto jsem pořídil jako stavebnici, kterou mám už nějaký pátek postavenou i nalakovanou, ale zatím nepojízdnou... Potřebuju dokoupit motor s regulátorem, servo, baterku a RC soupravu. Nemám žádné zkušenosti, proto se ptám vás zkušenějších...

Motor s réglem bych asi chtěl combo Mamba Max Pro SCT od Castle Creations s motorem 1415-2400, ale jakou baterii pořídit abych využil potenciál tohoto comba, stejně tak RC soupravu, bude mi stačit souprava bez telemetrie? Servo když bude mít tah větší než 10kg tak by to mělo stačit ne?

Auto chci na kvalitní rekreační poježdění...

Díky za váš čas a vaše názory

Naposledy upravil: Tomecek (01. 10. 2012 14:28:25)

aXial eXo & scX24

2

Re: Axial EXO Terra Buggy

Rc souprava bez telemetrie naprosto stačit bude. Teplotu motoru pokud maš správně nastavený prevod hlídat nemusíš. Otáčky motoru tě nezajímají a napětí na pohoné baterce se stejně nedozvíš. Baterku dvou nebo tří článek idealně aspon 5000 mAh a 30C. Bude to fungovat i s 20C ale to už ty baterky dostavají zabrat. A ověř si před nákupem rozměry, aby se vešla do kastlíku v autě. Osobně bych vzal 2S 5800 mAh 30C. Nejsem zastáncem honit výkon na /přes maximum a cpát  do desetin 3S a do osmin 6S.

Naposledy upravil: Dovi (01. 10. 2012 12:13:48)

1:8 LRP S8 TXe                      1:8 Losi 8ight 2.0Te                     1:10 Duratrax Evader DT

3

Re: Axial EXO Terra Buggy

Ok díky, ještě se (hloupě) zeptám, když bych tedy zvolil baterii 2S a výrobce udává použití 3S-4S, využuju teda max. potenciál motoru? Jestli ne, tak neni to škoda, respektive neni zbytečnost tak silný motor pořizovat když stejně mi baterie dovolí jet pouze na půl plynu?

aXial eXo & scX24

4

Re: Axial EXO Terra Buggy

Asi takhle: s 2S rozhodně maximum výkonu nevyužiješ. Ale nadruhou stanu co vydrží déle? Silný motor ktery dává jen polovinu svých možností , nebo slabší co jede naplno? Navíc pokud nemáš zatím příliš zkušeností s řízením, budou tvé bouračy s autem milosrdnější s 2S baterkou , než s 3S. Kup si první slabší a až to auto dostaneš do ruky nic nebrání tomu pořídit další sadu silnějši. Ale pokud si věřiš a si rozhodnutý to auto ždímat nadoraz ( za cenu větších nákladů na udržbu) vem rovnou ty 3S a jen si pro začátek stáhni výkon na reglu.

Naposledy upravil: Dovi (01. 10. 2012 13:32:24)

1:8 LRP S8 TXe                      1:8 Losi 8ight 2.0Te                     1:10 Duratrax Evader DT

5

Re: Axial EXO Terra Buggy

Tak ono je to v tomhle pripade trosku slozitejsi, jelikoz to combo co vybiras je pouzitim nekde mezi 1/10  a 1/8 buggy. Pro 1/8 auta se pouziva z 95% 4S a vice, naopak pro 1/10 se pouziva z 95% 2S. jak pise Dovi. Souvisi to samozrejme s vyslednym prevodovym pomerem. Ale i tak bych sel do 3S kvuli 2400Kv...navic jestli jsem spravne cetl, tak motor s 2S ani "nefunguje"(http://www.castlecreations.com/support/documents/gearing_chart.pdf).

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.

6

Re: Axial EXO Terra Buggy

No právě, aby mi to potom vůbec jezdilo, nedej bože abych něco nezničil proto se ptám... Takže tahle baterka by být mohla? http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/ … mAh-3S-30C

A jak je to pak se servem když budu mít 3S, což je 11,1V a servo bude pro 2S (7,4V) V tu chvíli se používá ten BEC? nebo v tom mám guláš? smile Původně jsem chtěl Savoxe 1258, ale vhodnější bude asi něco od HiTecu, jako třeba HS-7985, nebo by stačilo HS-5645? Nemám představu jaký by mohl být v praxi rozdíl...

Díky moc

Naposledy upravil: michal09 (01. 10. 2012 14:12:03)

aXial eXo & scX24

7

Re: Axial EXO Terra Buggy

Jinak dole na stánce v následujícím linku jsou údaje, z čehož jsem přelouskal následují paramety baterky: 3S nebo 4S, 4000mAh a více, 25C a více s tím že 3S je doporučený nastavení, 4S je extrém... http://www.castlecreations.com/products … o_sct.html

aXial eXo & scX24

8

Re: Axial EXO Terra Buggy

Jo ta baterka neni zadnej zazrak, nemam se zippy moc dobry zkusenosti, spis bych v teto eko tride volil turnigy, ale jak koukam, tak ty nejsou v hardcase(pevnej obal), takze ti asi nic jinyho nezbyde :-) Baterka to samozrejme neni spatna. Ohledne toho serva...nepoustel bych se do takovych veci jako je napajeni serva externim BECem pripadne primo z LiPo a sel bych cestou treba savox 1256(jezdim ho v 1/8 buggy), takze sil bude mit na rozdavani. Jinak ten prvni hitec vypada dobre, ten druhej mi prijde uz moc pomalej na 4,8V(coz je interni BEC reglu). Pri pouziti serv co jsi sem poslal nemusis nic vymejslet, jen to zapojis do prijimace a vse bude fungovat.

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.

9

Re: Axial EXO Terra Buggy

O napětí do serva se ti stará regulátor, který napájí přijímač, do kterého pak zapojuješ serva. Tzn, že standardně bývá nastaven 6V, 3A - může se to drobně lišit dle značky atd., ale zásadní pro tebe je, že nebusíš řešit externí BEC.

E-Revo - Xerun 150A+SD4274 2200KV Combo, Sanwa MX3-X

10

Re: Axial EXO Terra Buggy

No vidis, a ja bych sel presne opacne. Savoxu bych se obloukem vyhnul a sel bych cestou HV serva (v pripade 2S) nebo UBECu v pripade 3S. smile

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

11

Re: Axial EXO Terra Buggy

michal09 napsal:

Jinak dole na stánce v následujícím linku jsou údaje, z čehož jsem přelouskal následují paramety baterky: 3S nebo 4S, 4000mAh a více, 25C a více s tím že 3S je doporučený nastavení, 4S je extrém... http://www.castlecreations.com/products … o_sct.html

No vidis, tak jsme se docela trefili. Ten motor se urcite hrat nebude, kdyz budes mit posit, ze to jede pomalu, nemusis hned kupovat 4S baterku, staci upravit prevodovej pomer(zvetsit pastorek) a uvidis....

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.

12

Re: Axial EXO Terra Buggy

No nevim jak si prisel na 6V. Mamba ma 5,5V bez zateze. Nevim jestli se to da u Mamba max nejak menit pres castle link.
to Tomecek: Podle me cim min se ti muze v aute podelat veci, tim lepe :-) Jinak maj HV serva pri vyssim napeti vetsi silu a rychlost, o tom zadna.

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.

13

Re: Axial EXO Terra Buggy

Tak ještě shrnu mé odpovědi. Motor na 2S samozřejmě pojede. S reglm si moc jisty nejsem je dimenzovaný na max 6S. Klasiský MM jede v rozmezí 2-6S, tady si ale jistý nejsem. Každopadně mě spíš zaráží ze motor ma hřídel tlouškou pro 1:8.  Takže nutno použít pastorky na velkou hřídel s modulem 0,8. Celý tohle kombo je Divnost.

Není lepší použít normálni Sidewinder SCT s motorem 3800kV na 2S nebo s motorem 2650kV a 3S baterkou? Jen se ptám, podle mě je to elegantnější řešeni.
http://castlecreations.com/products/sidewinder_sct.html

Naposledy upravil: Dovi (01. 10. 2012 15:16:12)

1:8 LRP S8 TXe                      1:8 Losi 8ight 2.0Te                     1:10 Duratrax Evader DT

14

Re: Axial EXO Terra Buggy

O jakym kombu mluvis? O tom probiranem Castlu nebo o tom stockovym? Oboji je totiz Castle a ja osobne na nich zadnou divnost neshledavam...

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

15

Re: Axial EXO Terra Buggy

No tak asi nejak pojede, ale rozhodne to nebude moc pouzitelny :-) Jinak 4x4 SCT kategorie je dost specificka co se tyce pohonu. Treba Durango DESC 410R Pro Spec do stavebnice dava stredovej diff(misto spojky) a soucasne spur na modul 1. nevim jak je tomu u axialu, zadnej jsem neridil a videl jsem ho vzdy jen s kastli. Jinak sehnat pastorek 5mm na 0,8 modul neni nic napinavyho :-). Mam pocit ze 4x4 SCT maj bliz spis k 1/8 buggy nez 1/10 2WD SCT pripadne 1/10 4WD buggy.

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.

16

Re: Axial EXO Terra Buggy

To ano, akorad že Axial EXO nemá s SC moc společného. Je to víc buggy, na 1:10 trochu víc rozměrově narostla, ale vahově v normalu. Tak proč do ní cpát regl na 6S a motor na 4S, za 290 dolaru, když může fungovat se Sidewindrem na 2-3S za 190 dolaru. Navic ten rtr regl ma blíž k Sidewindru nez k Monsteru, taky je max na 3S.  Ale je to jen muj nazor tak mě nekamenujte

Naposledy upravil: Dovi (01. 10. 2012 15:25:15)

1:8 LRP S8 TXe                      1:8 Losi 8ight 2.0Te                     1:10 Duratrax Evader DT

17

Re: Axial EXO Terra Buggy

No a to je prave ten figl. Axial AE-3 je prevlecenej Sidewinder od Castlu. smile Ja s Tebou souhlasim, cpat tam cokoliv "vetsiho" je IMHO zbytecnost...

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

18

Re: Axial EXO Terra Buggy

Pánové děkuji všem za příspěvky, ale začínám se v tom ztrácet:) Jaký je laický rozdíl v reglech SideWinder a Mamba Max Pro? Obojí jsou určené pro 1:10, Mamba max Pro by měla být lepší co jsem slyšel, proto jsem si ji taky vybral...  Mamba Monster je kategorie 1:8, to jsem na mysli neměl... Taky jsem někde zde četl že je lepší vetší motor, že ten menší může dost topit a přehřívat se, proto jsem taky vybral Mambu Max Pro SCT s motorem 1415... Ale pokud mi to vyvrátíte... Znova opakuji že buggy bude mít váhu a rozměry velmi podobné právě SCT 1:10, jde mi o to abych nekoupil něco slabého... Díky

aXial eXo & scX24

19

Re: Axial EXO Terra Buggy

Rozdil mezi Sidewinderem a Mambou Max pro je minimalni, co se tyka kvality. Oba jsou to velmi dobre regly od jedne firmy. Pokud tam to kombo chces dat, klidne. Pokud se rozhodnes pro levnejsi kombo se Sidewinderem, vubec nic tim nezkazis...

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

20

Re: Axial EXO Terra Buggy

Ted nechci aby to bylo proti pravidlum fora, ale je to jen pro inspiraci nastriku kastle co jsem nasel. Nektery kousky jsou opravdu vypeceny smile
http://www.rcshortcourse.com/forum/axia … chive.html

_______________________________
Zahraniční fórum není problém...

Naposledy upravil: Tomecek (01. 10. 2012 20:12:49)

Traxxas Summit, Special Ocelwagen
Axial EXO TERRA buggy, Axial Wraith.
Zatím nejlepší bylo EXO

21

Re: Axial EXO Terra Buggy

Michale09, uz mas nejaky fotky?

Traxxas Summit, Special Ocelwagen
Axial EXO TERRA buggy, Axial Wraith.
Zatím nejlepší bylo EXO

22

Re: Axial EXO Terra Buggy

Jj, něco jsem už blejsknul...

http://www.imghosting.cz/images/53P1020608.jpg

http://www.imghosting.cz/images/90P1020610.jpg

Když se na to koukám zpětně, asi bych zvolil jinou kombinaci barev, ale i tak to nevypadá špatně myslím, navíc přelakovat kastli je to nejmenší... smile

Díky za upozrnění, SideWinder combo začíná být favorit, už jen protože tam fouknu obyč 2S Li-Po a budu svištět bez problémů, což u Mamby říst nemůžu, navíc 3S bych dostal do auta jen tak tak a to v podstatě je Mamby 3S minimum. Asi je Mamba Max s 1415 motorem dost předimenzovaná na "malí" Exo, to vůbec nemluvím o dvojnásobné ceně...

Jinak jsem zkouknul pár videí se SideWinder SCT combem a musím říct že nevypadá vůbec špatně, na nějakým videu vypadá stejně hbitě a ostře jako Mamba Max... Jen se bojím toho motoru, měl by být vel. 540 a ty se údajně často přehřívají...

aXial eXo & scX24

23

Re: Axial EXO Terra Buggy

Ty barvy se mi libi, je to zase neco jineho.
Jinak s tim prehrivanim motoru typu 540 je to docela dobra fama! Nezalezi na velikosti motoru, aby se prehrival. Zalezi na tom, kde ho mas, jak je zprevodovany auto, cim to krmis atd. atd. Nejde pausalne rict, ze se motory 540 prehrivaji. smile Axial moc dobre vi, proc tam dal zrovna takovy kombo...

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

24

Re: Axial EXO Terra Buggy

michal09: moc pěkné, jen bych tam dal nějakého peopla, ať je to živější....vejde se?

Kyosho MP9e 1:8 / Axial XR10 / HPI Crawler King 1:10
Orion MR8& 1950kV, Tekin FXR, Novak M2Dig, Orion 4S 6400mAh 90C, Ko propo, Hitec, Futaba 4PK, Raytronic C60            http://rakovi.rajce.net

25

Re: Axial EXO Terra Buggy

No podle me je to skutecne SCT s kastli z buggy. Jinak k mamba max umi senzor a je pouzitelna i do vetsich 1/8 aut. To je podle me dost velkej rozdil, nerikam, ze zasadni pro auto co ty chces. Senzor je ale urcite vyhoda. Nevyhoda je nutnots pouziti 3-4S baterek(cena). Tady to mas rovnou i s tim combem co chces: http://www.rcshortcourse.com/forum/axia … ive-4.html

Naposledy upravil: filipb (02. 10. 2012 07:25:24)

**XRAY XB9 Brushless**                                                         **Xray XSCT-projekt ve vystavbe**
Bylo:HB-D8Te E-Revo, Serpent S811 brushless, Xray 808e, Losi 8ight Te 1.0,  Schumacher CAT SX, HPI E-Firestorm FLUX.