1

Téma: Nabíječka Imax B6 AC a doba nabíjení NIMH

Zdravím všechny, měl bych dotaz koupil jsem tuto nabíječku pro kluka, k jeho prvnímu RC autu a chtěl jsem ji vyzkoušet. Vzal jsem novou baterii 7,2V Nimh 4500 mAh, na různých diskuzích jsem se dočetl že je dobré ji poprvé nabít a vybít 0,1A. Nabíječka už nabíjí asi 400minut je to OK? našel jsem i nějaký vzoreček na výpočet doby nabíjení a podle něho mi to vychází 3781minut. To je nejaká blbost nebo?? Mám to nechat běžet nebo ji mám vypnout a nabít znovu jinak a lépe. Děkuji za radu jsem v tomto směru trošku mimo

2

Re: Nabíječka Imax B6 AC a doba nabíjení NIMH

proudem 0,1A ji budeš nabíjet tak dva až tři dny, to je opravdu malý proud. Doporučuje se nabíjet proudem 0,1C, což je 0,1 kapacity, ve tvém případě je to 0,45A. Tímto proudem budeš nabíjet baterku cca 10-15 hodin.

3

proboha proc to nabijet 0.1A?:) To je snad ten nejmensi nabijeci proud co tam jde nastavit:)
Normalne to nabijej tim maximalnim proudem 5A.
Doba nabijeni se da vypocitat podle vzorecku:

1.2 x kapacita baterky : nabijeci proud = cas v hodinach

1.2 x 4500 : 5000 = 1.08hod

Turnigy Desert Buggy Brushless 2WD 1:10
Himoto Monster EMXT 1 4x4 RTR 1:10 (verze 2014)

4

Jde mu o formování akumulátorů - je obdobou záběhu spalovacích motorů. Nový nebo dlouho nepoužívaný akumulátor je třeba podrobit nejméně třem (lépe pěti) cyklům pomalého nabití proudem 0,1C a pomalého vybití proudem max. 1C. Tento pomalý postup „rozhýbe vnitřnosti" článků a zá-roveň umožní článkům v sadě vyrovnat svoje parametry. Další cykly už mohou probíhat s rychlonabíjením a vybíjením v normálním provozu.

Naposledy upravil: Zdenaziko (23. 12. 2013 13:10:46)

Xray T4, Xray T4 2015, Sanwa MT-4, Spektrum DX3R Pro

5

U NiMH je doporučeno nabíjení 0,1C ..... dá se zvíšit na 0.2-0.3 , ale né na 1S ! ! ! !
Nabíjej ho 1A , neublížíš mu a nabiješ ho za 4,5 hodiny , jen si pohlídej teplotu , kdyby se hodně rozehřál stáhni to třeba na 0.8A.

- -  Servis RC modelů :     Fotky    Videa    Blog    Zvuk    Tel:  608 249 147  - -

6

HSPracing - tak tedy novou nimh opravdu neee smile
Jak píšou kluci - ovou NiMh nabíjej  prosím Tě tak, jak Ti napsal Manek !! Tedy jednou desetinou kapacity, u Tebe 0,5A.
Po cca třech až pěti nabitích tímto proudem, nabíjej klidně jednonásobkem kapacity (1C), v Tvém případě  5A, ale tam je třeba už mít řádně nastavený tzv. deltapeak, nebo alespoň řádně hlídat u nabíjení.
Baterie potom takzvaně "ztvrdne" a dává lepší proudy a doba nabíjení se zkrátí na cca hodinu až hodinu a půl.
Po každých cca 10ti cyklech opět doporučuji dát alespoň 3 cykly malým desetinovým proudem - takzvaně "na srovnání"
Aby jsi udržel NiMh baterii v dobré kondici je třeba se jí holt trošku věnovat smile
Nejlepší NimH akumulátor na pohon modelů je v dnešní době v popelnici a používat Lipo. Je to prostě tak.
S NiMh je to laborace a jsou pro zátěžové ježdění jen pro zlost.
Na expediční prosím, tam aku nedostává zabrat.
Tady si můžeš rozšířit obzor do budoucna:
http://www.mojemodely.cz/clanky/prechod_na_lipo.htm

Tady ještě něco do základu :
http://www.pelikandaniel.com/?sec=page&id=12
http://www.pelikandaniel.com/?sec=page&id=13

Savage FLUX HP tuning - Futaba 4PL  / Multiplex Funcopter v2         byl E-Savage
naše RC kalkulačka        Foto   Video

7

Díky za odpovědi i za odkazy, určitě se hodí.  Baterii jsem nabíjel i vybíjel 0,5A a po ukončení se na displeji zobrazili tyto informace.

http://www.stooorage.com/show/2489/1053 … c_0452.jpg

Chápu že je to pro Vás primitivní dotaz ale může mi ty hodnoty někdo vysvětlit. Budu se snažit být dobrý otec a informace předat synovi. Jinak o Li-po jsem také četl, že se používají v současné době nejvíc. Ale beru to tak když to kluka chytne tak mu pomůžu s příadným předělánním a nebo koupí nového modelu.

Ještě jednou díky.

8

Jo

CHG - Charge       - nabíjení  - 4,247 A nabito
DCHG - Discharge - vybíjení  - 3,353 A vybito

- -  Servis RC modelů :     Fotky    Videa    Blog    Zvuk    Tel:  608 249 147  - -

9

a zeptám se tedy ještě jaký pro mě mají tyto hodnoty v praxi význam? vypovídají něco o baterií nebo nabíjení.? díky moc za odpověď

10

Mam taky dotaz jakou koupit nabíječku s vybijeckou jednoduchou v cestine . Pro baterky Nimh 4000-8000  mAh

axial wrangler