1

Téma: prosím o rady pro laika ve spalovacích motorech

jsem tu tedkom nově, ale modelařinu už dlouho dělám. převážně stavební techniku a zemědělskou z merkuru a pomocí modelářský techniky ji dálkově řídim.
problém je v tom, že můj bratr si ukvapeně bez žádných zkušeností pořídil benzinové auto (bugy) na nitrák.
i když jsem všem (i rodičům) říkal, že to není dobrý nápad a že by měl začít s levnějším elektromodelem, tak prostě mě ignorovali.
no berme v potaz, že to auto je moje aby to bylo jednodužší.
mám tento model: 1:8 GP BUGGY STREET HUNTER 4.1 4WD
výrobce asi rely (já to nepřečtu)
prosím poradte mi, jak ted mám co podniknout, protože nejspíš potřebuji startovací set, kde bude klíč na svíčku, a žhavicí baterie s něakým krokodýlkem abych chytl tu čepičku tý svíčky. našel jsem něco takového:  AR330023702 (z duvodu že bych porušil pravidla, tak dávam kod,, pod kterým to najde google)
poté mě trápí horší věc, a to na jaké palivo to má jezdit. vim akorádn toto:
RC car model fuel on a methanol/oil basis
with a min. share of 5% - 25% nitromethane and 16% synthetic oil.
v překladu něco na způsob že to jede na methanol s olejem, a že metanolu má být 5-25% a 16% oleje syntetického.
jaké palivo bude vyhovovat? kdyby mi někdo poslal na SZ odkaz na neaký produkt od hobby e-shop , tak bych byl vděčný, nebo mě nasměrovat na něakou směs.
také nejspíš bude potřeba něčím mazat diferenciály a taky motor něak ošetřovat aby se třeba nepoškodil když v něm zůstane palivo.
no alespoň, že ten model je seřízený a odzkoušený.
jinak to servo řízení je šílené, takže by potřebovalo asi vyměnit za něaký hitec. no ale nevim jaké parametry volit.
v elektronice jako takové se dobře orientuji, protože tím žiju už od mala, ale spalovací motory, a kord miniaturní už tak dobře nezvládám.
děkuji

2

Re: prosím o rady pro laika ve spalovacích motorech

máš SZ

3

1) Uvedená startovací sada bude stačit, může být i jakákoliv jiná, která obsahuje lahev, žhavítko a trubkový klíč na svíčku.

2) Palivo http://www.zbozi.cz/vyrobek/tc25c-car-2 … on-palivo/ - dobré palivo za dobré peníze.

3) Nezapomeň zajet motor - 3 nádrže na volnoběh v nejnižších možných otáčkách a musíš na hlavě motoru udržet ruku (nesmí se přehřát - od výrobce je většinou nastavená velká bohatost na záběh).

4) Na ošetření motoru cokoliv z http://www.zbozi.cz/?typ=produkty&q=After+Run+Olej

4

díky, no na konzervaci bych použil WD-40. četl jsem o tom na foru někde tady. od Toma jsem dostal taky rady, takže až budu mít to co potřebuji, tak to zajedu.
udržet ruku na motoru?
mám traktor s motorem ČZ175 a aby jel na samozápal tak musím mít pekelně rozpalenej motor.
ruku udržim na něčem co má max. 45°C. to má to palivo tak nízkej bod vzplanutí?

5

3 nádrže na volnoběh ? Traxxas motory se zajížděj teda dost jinak. Jo jinak někde jsem viděl na netu nabídku zajetí motoru za cc400 kč.

Píšeš o něčem, čemu nerozumíš - viz.: http://www.rcauta.net/forum/topic21743- … as-33.html

Už to nedělej, mateš tím tazatele.

Naposledy upravil: Admin (31. 12. 2011 11:45:28)

Traxxas Summit Xerun combo 150A 2200KV 6S--Traxxas T MAXX Picco MAXX .26--HPI Rush--FTX Carnage brushless
FLY SKY GT3C 8ch

6

aj prodejce mi napsal to same... tři nádrže na volnoběh. a prý musím vidět vždy bílej kouř, jinak je chudá směs

7

ten kouř je pravda a tři nádrže taky...potom polehounku drcat tam a zpět trochu s citem a pomalu přidávat,plnej bych dal tak při cca.5-6 nádrži,ale zas to nepřeháněl...provozní teplota cca 100-110 až 130 +-.. teplotu doladíš bohatostí nebo v nutnosti svíčkou někdy i procenty paliva..a přecijen bych osobně místo wd dal ten after run,je to o něčem malinko jiném..kápnul jsem vždy jak pod svíčku tak do karburace.. V zimě je třeba teplotu hlídat,hlavně pokud na motor lítá sníh,pokud ano chce to chránit aby se motor prudce neschladil a nezadřel. Chránit třeba alobalem ponožkou atd.. je to více,ale vše se dá vyčíst,jen nesmíš věřit všemu.Nitro je drahej koníček neutral

Naposledy upravil: skodovak (31. 12. 2011 01:00:42)

Multiplex FunCub,Fit 1800 2x,Hitec Optic 6 2.4 Ghz
Hitec Agrressor SRX PRO 2.4Ghz,  http://skodovak2.rajce.idnes.cz/

8

Hlavně je navíc komplikovanej....

Přátelé vracím se na můj původní nick Dovi

9

jinak otázka mimo... dá se vyměnit ten benzinovej motor za střídavej? třeba pomocí něakého držáku? už totiž vidim jak ten motor je zadřenej protože bratr žije představou že bude jenom dolejvat benzin a to je všechno. a když se mu top rozbije bude loudit ad to opravim.

10

daji se koupit konverze na elektro ale nevim jestli sezenes konverzi i na toto auto, pokud ne tak bud udelat nebo nechat tak

E-REVO Brushless / Summit  / Sakura D3 drift / MICRO-DT / MICRO Raminator /
E-REVO VXL / MICRO-T / HPI BLITZ / SAVAGE flux hp / (bylo) 
http://jencek8.rajce.idnes.cz/

11

Co se zeptat prodejce,jestli by Vám ji nevyměnil za elektro. Je to dost peněz ještě kupovat kombo,baterky,nabíječku,kit.....

Traxxas Summit 4WD Ezrun 2700 ot/V -regl Foxy 120 A
AT-10 2 WD
www.milou1.rajce.idnes.cz

12

no já bych to udelal, že bych se zeptal výrobce, ale když mi nedali vědět, a jen tak to objednali bez mého vědomí, i když jsem říkal že to není nápad dobry, nekomu, kdo nikdy ani takovej model neřídil (ani elektro), a  kdo si mysli že nalije benzin a jede, dovolit si koupit takovej model a ještě mu na to 75%přispět...
takže na 99% mě řekne kdokoliv z rodiny že jsem se zbláznil.
no ale aspon vim že to existuje.

13

tak pokud to nemáte přes 14 dní a nic jste s tím nedělaly vrať to bez udání důvodu pokud to teda je přes e-shop

Multiplex FunCub,Fit 1800 2x,Hitec Optic 6 2.4 Ghz
Hitec Agrressor SRX PRO 2.4Ghz,  http://skodovak2.rajce.idnes.cz/

14

On to je v první řadě nejlepší způsob řešení na těch 99 % . Když to vyměníte za elektru,tak to prodejci nebude tolik vadit,radost z dárku zůstane,a SPOUSTU starostí zmizí.

Traxxas Summit 4WD Ezrun 2700 ot/V -regl Foxy 120 A
AT-10 2 WD
www.milou1.rajce.idnes.cz

15

no tak jsem zkusil jemě podat návrh, a ten výraz vypadal jako kdybych měl být něakej blázen, a pak po chvíli konzultování jsem se odhlidil protože jsem měl pocit jako kdyby mě chtěli vynést v zubech pryč.
ale přínos to mělo v tom, že moje argumenty ohledně provozu a podobně jsou brány více vážně. takže to dopadne tak, že se tomu nic nestane.

16

Petr V8 napsal:

3 nádrže na volnoběh ? Traxxas motory se zajížděj teda dost jinak. Jo jinak někde jsem viděl na netu nabídku zajetí motoru za cc400 kč.

Píšeš o něčem, čemu nerozumíš - viz.: http://www.rcauta.net/forum/topic21743- … as-33.html

Už to nedělej, mateš tím tazatele.

Práve proto že se mi tohle stalo tak jsem se snažil si o veci neco přečíst a traxxas motory se na volnobeh nezajíždej, zarazilo me to pac sem si myslel ze nitro motory jsou vicemene stejne. Nikoho nematu jen jsem konstatoval.

Traxxas Summit Xerun combo 150A 2200KV 6S--Traxxas T MAXX Picco MAXX .26--HPI Rush--FTX Carnage brushless
FLY SKY GT3C 8ch

17

Jinak pan ADMIN se může podívat sem http://traxxas.com/sites/default/files/ … card_0.pdf než někoho začne osočovat že něčemu nerozumí.

FLY SKY GT3C 8ch

18

Jenže milan95 nemá Traxxas. To je to, co jsem napadl. Dále jen SZ!

19

Ano a já se jen pozastavil nad tím že každý výrobce jiný způsob zajetí , myslel jsem že motor je motor neřikal jsem ať to děla takhle. Tímto se mu omlouvám pokud jsem ho nejak popletl.

FLY SKY GT3C 8ch

20

no já to pochopil tak, že je divné, že mám vyjet tři nádrže, že se jiné motory zajíždí jinak. no já sem si z toho vzal vlastně jen to že ne všechny motory se zajíždí stejně.
jinak jsem nabil moji zásobu nabíjecích baterií a otestoval vysílačku. no aspon to má omezení plynu, takže je to ideální na rozježdění a nelze to hnedka rozjet "na plnej kotel"
co to znamená EXP? je to v procentech, a lze jít i do záporu. význam jsem neodhalil

21

EXP je nastaveni exponencialni vychylky serva - zjednodusene ti to upravi citlivost okolo nulové a maximální polohy volantu/plynu

22

díky

23

tak jsem ten motor zaběhl. tři nádrže. no ze začátku to párkrát chcíplo, ale pak to už jen vynechávalo. pak teplota vyylezla na 115°C, tak jsem se obával. ale venku byla aj docela zima (-1,5°C ale já to zajížděl v bezvětrem prostředí kulny na traktor. po první nádrži (nechcípal jsem) klesla teplota na 80°C.
no ale ted mám problém, že nemužu nastartovat. a když nastartuji, tak to chcípne když mírně přidám plyn.
co bych měl štelovat? mám 3,5otoček od zašroubované trysky nebo co to je, a na šoupátku je cca 1mm mezera. když ozkouším svíčku na žavítku tak svítí ten odporovej drátek. žhavítko jsem nabil, už mělo delta peak. motor jsem nechal zahřát doma na cca 25°C.

24

Ahoj, jehlu musíš nastavit do neutrálu aby jsi ji měl zarovnanou s hranou a to jak palivovou tak volnoběžku. Vzduchová je správně (1mm). A palivovou utáhni tak na 1,5 otáčky až 2,5 max jinak toutopíš. a volnoběžku utáhni z neutrálu tak na 1 otáčku a pak uvidíš jestli to bude chcípat nebo ne.

Team Durango DESC410 V2 PRO a DJI Phantom F302
Quadcopter, České Silnice, youtube

25

no já mám jednojehlovej karbec. tam je složité nastavení protože se to pry v ruzných otačkach uchlastává nebo je to chudé