1

Téma: Stavba 1/8 Elektro monster

Rozhodl jsem se postavit si vlastní RC model ;-)
Měl by to být elektrický monster přibližně 1/8 určenej hlavně do řídkého bahna, písku a sněhu.
Nemám moc zkušeností, tak asi bude první pokus vypadat děsně :-D  no ale budu se snažit hlavně aby byl funkční.  Postupem času bych sem mohl dávat fotky jak stavba probíhá ;-)   Do začátku bych ale potřeboval pár rad :-)
1. nevíte o nějaké levné, nejlépe dvoustupňové převodovce ? (jestli ne tak tam dám ze summita)
2. nějáké levné diferenciály ? ( -//- )
3. nějaké dlouhé tlumiče ? (zatím mám vyhlídnuté 154mm (pružina 120mm) hliníkové ale za 1038,-kč  4ks)
Děkuji za rady ;-)  PS  .... ještě nemám práci, proto tolik koukám na cenu dílů :-/ ....

E-Maxx 16,8V NiMH. titan 775. TQ 2,4Ghz.

2

Re: Stavba 1/8 Elektro monster

Tak když je to nové vlákno...
Nejlepší je vlastní zkušenost. Kdysi dávno jsem leccos stavěl a také postavil. Jezdilo to, plavalo to něco i létalo. Po cca 20 letech jsem nakouknul a nestačil jsem se divit. Stalo se cosi pro mě nepředstavitelného. Modely jsou k dispozici za ceny o kterých se nám dřív nezdálo a kvalita dílů dosahuje úrovně, kterou lze stěží dosáhnout ze dne na den. Kdyby to bylo tak snadné, tak všichni vyrábí auta jako HPI či TRAXXAS.
Pokud potřebuješ rady, tak by asi bylo nejlepší koupit i starší model a až si ho osaháš a zjistíš, co má šanci v podmínkách řídkého bahna, písku a sněhu vydržet. Pak to bude bomba nebo přehodnotíš svůj záměr. Jít na to opačně bude asi zklamání. To, že je to všechno menší neznamená, že je to méně namáhané a už vůbec ne, že je to snažší vymyslet, realizovat a odladit.

Savage Flux HP, 2.4G, E-Revo Brushless, Savage XS SS, Axial Wraith, Latrax Teton,
Futaba 4PL, Turnigy 5200, Hyperion EOS720i SD3

3

Já vím že jednoduché to nebude, ale když to šlo před několika lety, tak dnes bych to jako odhodlaný začátečník mohl taky zvládnout :-D ... starší model už mám. Vlastním E-maxxe a z něj se také dost inspiruju ;-)   do toho bahna mi ale u maxxe chybí dostatečná ochrana elektroniky a spuru proti mokrému bordelu :-/   a taky z vlastního budu mít určitě větší radost, pokud se povede :-)   vymejšlet mi jde dobře, realizování je o něco horší, no a ladit skoro nebudu :-D  proto sem si vybral monstra, tam moc nezáleží na vůlích a špatnému seřízení.   no jak říkám, ani nečekám že se bude kvalita blížit koupenému modelu, ale kdyby byl funkční, tak bych byl rád :-)

4

radsej si nakup suciastky existujucich modelov a postav nieco z nich. vyroba dielov doma sa neoplati

monster truggy vlastnej konstrukcie - lebo ma to bavi! smile

5

no to bych si mohl rovnou koupit celý auto, než do sebe pasovat různý díly :-D   koupím jen to, u čeho sem si jistej že nevyrobím.  takže převodovka, differenciál, a nejspíš tlumiče ... když to půjde špatně, tak i kardany ... ale víc ani ťuk ;-)
Do výroby sem zatim nedal ani korunu :-D   používám hliníkový JEKLy ze starý televizní antény.  a nějakej kus plechu a plastu doma taky najdu ;-)

Naposledy upravil: Wakis (19. 06. 2012 17:32:30)

6

Budu Ti fandit. Hrozně mě baví něco vyrábět, ale monstr je moc i na mě a to mám přístup k hodně materiálům, soustruhu, fréze.... Expe, crawler, to vše jezdí pomalu a není tam takový nárok na materiály.....rovnou Ti řeknu, že bláto jako jackel z tv antény odděláš během chvilky.

Kyosho MP9e 1:8 / Axial XR10 / HPI Crawler King 1:10
Orion MR8& 1950kV, Tekin FXR, Novak M2Dig, Orion 4S 6400mAh 90C, Ko propo, Hitec, Futaba 4PK, Raytronic C60            http://rakovi.rajce.net

7

Ja si pametam ked som este maly davno kupil rc auticko z teska za 300sk, proste hračku.. A dal som si tam motorcek z takeho rucneho masazneho pristroja, pridal jednu tuzkovu baterku a zrazu neuveritelna detska radost big_smile 2x rychlejsie auticko.

Ked si nieco urobis alebo zostrojis sam je to taky dobry pocit ze to ide vdaka tebe atd smile
Bohuzial priblizit sa kvalite dnesnych modelov, (pokial nejsi jak chlapci z BORIČI MYTU big_smile) je skoro nemozne.
Kamos co robi s rôznymi frezami a inymi priemyslovymi strojmi mi nevedel zostrojiť ani len kovove hnacie kolečko na Cen Mini Madness, vdaka comu som sa odhodlal a kupil mini revo.

Losi Micro Short Course Truck BRUSHLESS

8

děkuju ;-)   jste jedni z mála co mě od toho neodrazujou :-D   mě to taky baví stavět, a je to spíš o tom... a né o kvalitě výsledku.  ale nejhorší je že přístup k žádným strojům zatim nemám :-D takže dneska už sem si zlomil jeden vrták, když sem z vrtačky udělal frézku :-D a ty autíčka sem za mlada taky vždicky kuchal a nebo se snažil je opravit :-D

a proč myslíš že ten jekl oddělám ? budu taky nejspíš jezdit pomalu.  ono se to nezdá, ale je to celkem masivní konstrukce :-D ten jekl má 15x15x1,5 mm ... začínám mít spíš strach o konečnou váhu :-D   a zítra možná budou první fotky, už snad dodělám hlavní kostru ;-)

9

Sasku by slušela 2mm dural a ne vyzila 1,5 bláto. Myslím že jestli z toho děláš kostru tak to vydrží jednu jízdu. Ramena bych ani nezkoušel.

Kyosho MP9e 1:8 / Axial XR10 / HPI Crawler King 1:10
Orion MR8& 1950kV, Tekin FXR, Novak M2Dig, Orion 4S 6400mAh 90C, Ko propo, Hitec, Futaba 4PK, Raytronic C60            http://rakovi.rajce.net

10

2Wakis
Dnes jsou obrovské informační možnosti. Někdy je dokonce tšch informací tolik, že je těžké se v nich orientovat. Nicméně u materiálu začínáš. Proto bys měl předtím, než začneš něco hlodat, tak vědět, že profily se dělají z materiálů, kterré se dobře protlačují, ale jinak je to děs. Dobře se to eloxuje, nekoroduje, ale špatně obrábí a má mizernou pevnost. Pokud si jen trochu vážíš své práce, tak neztrácej čas nad něčím takovým. Nejlépe je kouknout k někomu, kdo to prodává, abys to také sehnal. Třeba Alfun. Kilo hliníkové slitiny je kolem 200Kč.

Savage Flux HP, 2.4G, E-Revo Brushless, Savage XS SS, Axial Wraith, Latrax Teton,

11

jo no, dural by se mi taky líbil víc, ale chtěl jsem využít materiály co mám doma. na ty ramena ale něco sehnat musim, ani sem nepočítal že bych je dělal z těch profilů...
Ten alfun vypadá slibně ;-) a ani sem nečekal že by to vyšlo tak levno. Ale prodaj mi to také v malém množství ? třeba 3 metry toho, metr toho a tak ? ...  a v těch slitinách se teda vůbec nevyznám :-D    kolem té kostry ale bude ještě klec z plastových trubek nebo nylonu, takže žádné velké nárazy by jí neměly postihnout kostra má 400x110x70 mm a jsou na ní skoro 3m toho profilu, zatím se mi nezdá že by byla tak slabá. ;-)   teď už jí z toho dokončím a když to nevydrží, tak si hned vzpomenu že jste mě varovaly :-D a koupím lepší materiál (to už budu mít i nějaký volný finance) :-)

12

Hod foto som zvedavý. big_smile

Mám: Xray XT8,    FlySky-GT3C, Raytronic C14,    (losi raminator na predaj)
Bolo: himoto emxt-1, HPI firestorm flux, Savage flux XL
http://foxo66.rajce.idnes.cz/

13

Alfun prodá i dost malé množství. Trošku si možná přirazí, ale ne moc. Nám se nevyplatí držet moc materiálu v plotnách, protože to nemáme jak nařezat a jejich cena včetně formátování je velmi přijatelná a vše je do vinglu a má rozměry v pár desetinách.

14

fotky budou snad brzy ;-)  já za pár dní dělám závěrečné zkoušky, tak na stavbu není moc času :-D   a ten alfun o prázdninách zkusím ;-) materiálu není nikdy dost, a měl bych víc možností, než kdyz ho hledám doma  :-D

15

tak první fotky jsou na světě ;-)  části k sobě ještě nejsou připevněny, ale jen nasazeny do drážek... i tak to celkem drží :-D
Postupem času budu přidávat další fotky, ale nejspíš po delších intervalech, protože ted už musím sehnat ty differenciály, abych věděl jak tvarovat díly náprav... :-)
http://wakis.rajce.idnes.cz/Stavba_RC_M … truck_1_8/

16

Čím to ideš dávať do kopi ?

17

no ještě se rozhoduju mezi nýty a šrouby .... ale nejspíš to snýtuju aby to byl hliník na hliník :-D ... a taky aby to bylo lehčí. do každého ze spojů se vejdou 2 nýty, vždy naproti sobě. a ty 4 tyčky jak koukají nahoru budou towery na tlumiče, tak ty přišroubuju.
a nakonec asi spoje oblepím silikonem, aby se do těch profilů nedostávala voda a bordel ;-)

jo a ještě mi nikdo neodpověděl na úplně první 3 otázky v tomto vláknu :-D
nevíte tedy někdo o nějakém modelu v kterým je levná převodovka podobná té z e-maxxe a differenciály? a tlumiče ? (ta cena co jsem psal nazačátku je pouze za 2 kusy) ... nebo bazarové za rozumnou cenu :-)

18

Kamarád se do něčeho takového taky pustil. smile

Video pro inspiraci zde: http://www.youtube.com/watch?v=t_PR5OB9i3U

Naposledy upravil: buresak7001 (21. 06. 2012 15:17:47)

Rc auta Litoměřice - www.rcauta-ltm.cz nebo facebook

19

Tak to je trochu jiná liga :-) s tím si asi pěkně vyhrál než udělal ten návrh ;-)  ale je vidět že má přístup k dobrému obráběcímu vybavení... by to mohl valit jako sériovou výrobu :-D
pěkná práce ;-)
já se musím spokojit s papírem, tužkou a vrtačkou :-D :-/  včera jsem dokonce obráběl pomocí ostrého šroubováku a kladívka :-D

20

tak to teda chci vidět jak to celé dopadne... Taky se pouštím do něčeho podobného, ale je to spíše přestavba hračky (crawler) budu ho předělávat na trial, podvozek bude komplet nový, ale taky pouze vlastní výroby...chtěl bych do tohoto projektu nenacpat ani korunu pokuď to nebude vyloženě nutné.
ať se daří wink

Traxxas Summit 1/8, Turnigy TrackStar 150A, Brushless Inrunner 2200kV, 2x 2S ZIPPY 30C 6000mAh
Losi TEN-SCTE 1/10, Losi MSC-MCPRO,

21

tak ti přeju hodně úspěchu ;-) já bohužel nějaký peníze potrebuju na ty diffy, jinak nemůžu pokračovat :-( ale už mě to štve, tak asi vykuchám maxxe a na chvíli si pujčim ty jeho :-D ať se stavba pohne :-)

22

měl bych pro tebe navrh na tu prevodovku...pokud bys sehnal nekde nejakou akuvrtacku s dvou stupnovou prevodovkou tak bys ji mohl pouzit...zaroven tam jsou i kovove prevody...ovladal by si to treba nejakym servem. Ja na moji stavbu budu pouzivat prevodovku z normal 12v akucky...uz tam odesla baterka a repas se nevyplati...zaroven pouzji i motor.

Traxxas Summit 1/8, Turnigy TrackStar 150A, Brushless Inrunner 2200kV, 2x 2S ZIPPY 30C 6000mAh

23

tyjo, díky za radu :-) už sem našel za 200,- dvourychlostní narexku bez baterky a bez vypínače... ten na tyhle účely stejně nepotřebuju :-D
a ten motor je tam normálně jako u modelů jo?   není třeba stator součástí toho krytu?  já nikdy aku rozebranou neměl, tak nevím...   no ale co, i ta převodovka by stačila :-)
díky

24

jj je tam obyc motor, alespon v tech co mam doma. Prevodovka je v rakovem valci a k ni prisroubovany motor. Neni to uplne normalni prevodovka, je tam takovy velky krouzek, ktery ma ozubeni uvnitr a uvnit po nem obihaji kolecka. Je to celkem zajimave...vsak uvidis pokud ji budes rozebirat. Taky bych tebou vyrusil ten regulator newtonmetru. No...uvidis jak to tam funguje. Narex je kvalita...mozna to tam bude jinci, protoze ja ji mam z tesca za 600,- :-D po roce baterky sli srat... big_smile

25

Tú prevodovku som použil aj ja.
http://foxo66.rajce.idnes.cz/Vyroba_cra … 121315.jpg