1

Téma: REGULÁTOR

Článek o Regulátorech   : zdroj - D.Pelikán


Rozdělení regulátorů dle velikosti modelu v tématu ELEKTROMOTOR


Regulátor                                                : zdroj - rcauta.com , upravil : Lukidol a Fík

Součást modelů poháněných elektrickým proudem, která ovládá množství proudu, který jde do motoru. V začátcích RC se používály mechanické regulátory, což je vlastně potenciometr ovládaný servem, později je nahradily elektronické, které mají menší ztráty. Na vstupu regulátoru je jednak zdroj el. proudu z baterie a druhak ovládání z přijímače. Na základě impulsů z příjímače dávkuje proud z baterie do elektromotoru. Součástí regulátoru mohou být i další obvody, jako je stabilizátor napájení (BEC), ochranné obvody proti proudovému a tepelnému přetížení, brzda (Brake) a obvod odpojující motor při poklesu napájecího napětí. Regulátor pro střídavé motory obsahuje střídač, složitější výkonový stupeň a další elektroniku, která sleduje otáčení rotoru.

Základními parametry regulátoru je max. napětí a proud, které je schopen obsluhovat. Pokud jsou tyto parametry na hraně jeho specifikace vede to k přehřívání, při překročení, až ke spálení regulátoru. Dalším důležitým prvkem regulátorů je jestli pracuje se senzorovými nebo bezsenzorovými motory. Obecně platí, že senzorový motor musí mít senzorový regulátor.Parametry regulátoru

 • s jakými motory spolupracuje

 • proud jaký je možný na výstupu poskytovat motoru - to je většinou uváděno pomocí dvou hodnot, průměrný a ve špičce, přičemž tyto 2 hodnoty se často dost liší, jejich důvěryhodnost je různá od výrobce k výrobci. U automobilů se často používá orientační údaj počtu závitů připojeného motoru - používá se kvůli nerovnoměrnému zatížení motoru a tím pádem i proudu, který jím protéká.

 • max. použitelné napětí - uvádí se většinou v počtu článků např. 4 - 9 Nixx popř. 2 - 3S Lixx, ale může být uvedeno i absolutní hodnotou, 4,8 - 11,2V

 • vnitřní odpor - hodnota v Ohm-ech, většinou pod 1/1000Ohm, čím menší, tím lepší

 • parametry BEC obvodu - hodnoty výstupu BEC obvodu pro napájení příjímače a serv, někdy nastavitelný

 • rozměry - délka, šířka, výška, váhaProgramovatelné parametry

 • running mode - jízdní módy, jízda se zpátečkou, nebo jen s brzdou, nebo obojí

 • drag brake force - síla brzdy v pozici vysílačky na neutrálu, v procentech 0 - 100%.

 • low voltage Cut-Off - nastavení vypínacího napětí - chrání baterie typu Lithium Polymer před nadměrným vybitím, které by způsobilo jejich poškození (vybití pod 3V na článek). Když používáte baterie NiCd nebo NiMH, vypínací napětí se nastavovat nemusí. Poskytovaný výkon výrazně klesne již dlouhou dobu před poklesem napětí na nulu. Když používáte více než 6 článků Nixx v sérii, můžete nastavit vypínací napětí na 5V. Když máte méně než 6 článků, můžete nastavit vypínací napětí na 4V

 • punch - není oblíbeným nápojem jezdce, ale mírou agresivity rozběhu motoru, většinou udávaný v celých číslech, třeba od 1 do 10. Při vysokých hodnotách, může vykazovat dost velké proudové zatížení baterie!

 • maximum brake force - míra brzdy v krajní nejvyšší pozici páčky vysílače. Velká hodnota zkracuje brzdnou dráhu, ale taky životnost převodů. Udávaný v procentech 0 - 100%.

 • maximum reverse force - rychlost jízdy vzad. Udávaný v procentech 0 - 100%.

 • initial brake force (minimum brake force) - nejmenší použitá brzda, míra brzdy na počátku dráhy páčky vysílače. Udávaný v procentech 0 - cca 40%.

 • timing - časování motoru, většinou udávaný ve stupních (°), něco jako předstih u spalováků, vyšší hodnota sice zvětšuje výkon, ale i teplotu motoru a snižuje efektivnost motoru (hodně žere :-))

 • over-heat protection - ochrana proti přehřátí regulátrou, hodnoty zapnuto/vypnuto, pokud teplota reglu překročí určitou mez po dobu třeba 5sec, tak se regulátor automaticky vypne.


______________________________________________________________________________________________

Přehled typů a průřezů vodičů , jejich proudová zatížitelnost a převodní tabulka AWG ...........
_______________________________________________________________________________________________________

Naposledy upravil: Lukidol (19. 09. 2014 20:15:51)

- -  Servis RC modelů :     Fotky    Videa    Blog    Zvuk    Tel:  608 249 147  - -