Get Adobe Flash player

Diskusní fórum o RC autech

RC auta - diskusní fórum

Archiv článků o RC autech

rc_modely_aut

RC motory spalovací

V RC modelech aut se používají motory se žhavicí svíčkou. Výhodou motorů je vysoký výkon při kompaktních rozměrech, který je umožněn vysokými otáčkami. Nevýhodou je nutnost používání dražšího speciálního paliva, které je směsí metylalkoholu, oleje (ricinového, nebo syntetického) a nitromethanu.

RC motor spalovací

Mezi začínajícími modeláři se nezřídka udržuje naprosto chybný názor, že motor se žhavicí svíčkou je nespolehlivý, náročný na údržbu a především na seřízení. Není to pravda a při správném zacházení motor dobře startuje, udržuje volnoběžné otáčky a letí ochotně do otáček vysokých. Velmi důležité je především správná údržba vzduchového filtru a první záběh motoru. Pochopitelně je důležité mít karburátor správně nastavený, ovšem v našem zběžném seznámení s RC spalovacím motorem nemůžeme věnovat tolik prostoru.

Na obrázku je vidět klasická žhavicí svíčka. Je dobré mít vždy jednu v zásobě, protože se může stát, že se její vlákno přepálí a bez záložní svíčky je po jízdě. Velmi často diskutovaným tématem je, jakou svíčku použít s ohledem na počasí, tlak vzduchu atd. Objektivní a seriozní článek na toto téma by zabral klidně několik stránek A4. Bohužel my nemáme pro tyto věci prostor. Obecně lze říci, že pro palivo s nitromethanem se používají svíčky s označením 5 až 8. S ohledem na obsah motoru dáváme v chladnějším počasí nižší číslo a při teplejším počasí vyšší. Samozřejmě je nezbytně nutné mít správně nabité žhavítko a zřejmě se při provozu modelu se spalovacím motorem neobejdete bez klíče na svíčku a tankovací lahve. Přece jen se z pětilitrového kanystru palivo do cca 30mm hrdla nádrže špatně nalévá.

Naše prodejna

RC servis modelů

Adresa prodejny:
Praha 9, Travná 223
(vchod z ulice Baštýřská)

Otevírací doba:
PO-PÁ 13-18:00

tel.: 777 208 596

Servis RC modelů

Provádíme opravy a seřízení RC modelů i na počkání v naší prodejně.

Seřízení spalovacích motorů 125,- Kč, zaběhnutí nového motoru 250,- Kč, ostatní servisní práce 125,- Kč za každých započatých 30 minut práce.

RC servis modelů