1

Téma: Záběh elektromotoru

Čau všichni.

Jak zajíždíte (jestli teda zajíždíte) stejnosměrné motory pro Vaše stroje???

HPI E-Firestorm + Foxy R60B + Robitronic 8.5T + LIPO power
Thunder Tiger ZT-2

2

Re: Záběh elektromotoru

Nevim, jestli je to dobre, ale nezajizdel jsem. Slysel jsem sice neco o behu motoru ve vode, ale nikdy jsem to neresil. Vybalil z krabice, nasadil baterky a plnej plyn az do konce. Mozna i prave proto ty Titany vydrzely 3 mesice...  big_smile

XRAY T3R, Traxxas Ken Block, Axial SCX10 Hilux, Axial Wraith, Tamiya Scania R620 - Spektrum DX3E, DX3C, Futaba 4PL
Beta 1400, Multiplex FunCub, Ikarus vznášedlo - Spektrum DX7, FrSky Telemetry
www.mojemodely.cz, www.calcrc.com

3

Re: Záběh elektromotoru

Nikdy jsem stejnosmer nezajizdel, nebyl jsem takovej fajnsmekr a zavodnik :-)

Ale pokud to fakt chces, tak ponorit do vody, dat na par tuzkovek, aby to umelo roztocit (cili vazne male otacky), dej tomu nakou chvilku, ususit a mel by mit jemnejsi brzdu atd.

4

Re: Záběh elektromotoru

Ta voda se používá destilovaná ne normální z kohoutku a co nejmenší otáčky, ale já to nedělal.

5

Re: Záběh elektromotoru

A nehrozí tam koroze do budpoucna a zkrat při tom zajíždění pod vodou?
Možná blbá otázka, ale zkušenost s tím nemám, jezdil jsem vždycky od začátku do konce.

Petr

Spektrum DX3R a DX3E, Truggy HB D8Te, Strada XT, CR-01 Toyota Landcruiser.
http://balzac.rajce.idnes.cz/

6

Re: Záběh elektromotoru

A nehrozí tam koroze do budpoucna a zkrat při tom zajíždění pod vodou?
Možná blbá otázka, ale zkušenost s tím nemám, jezdil jsem vždycky od začátku do konce.

Petr

Prave proto je potreba destilka... Zabihani pouzivaji ale vazne spis jen zavodnici, kteri chteji mit co nejplynulejsi chod, brzdu apod. Pri normalnim jezeni clovek nic nepozna.

7

Re: Záběh elektromotoru

No právě kvůli zkratu se používá destilovaná voda ta je nevodivá. Jinak já uhlíkovej motor namáchal několikrát a v poho jen ho to chce občas rozebrat, vyčistit a namazat ložiska. Popis žáběhu třeba zde: http://www.rccarsteam.nolimit.cz/navody-a-rady/zabeh-elektromotoru.html

8

Re: Záběh elektromotoru

Buď malé otáčky (1V) tak po dobu 20-30 minut nebo rychle (5-7.2V) po dobu 5 minut.

HB Lightning Stadium Pro 2 - 4.6ccm

9

Re: Záběh elektromotoru

Zajímalo by mě, jestli se zajíždí i střídavé motory. Jsem lajk, takže mě omluvte, pokud je to blbá otázka

10

Re: Záběh elektromotoru

Jednak se v RC žádné střídavé motory nepoužívají všechny jsou na proud stejnosměrný, tak myslíš asi bezuhlíkový motor  big_smile  a vzhledem k tomu, že jde o motor bezuhlíkový, tak mi řekni, jaký uhlíky by jsi na něm chtěl zabíhat??? Jedině, že by jsi tam nějaký zkusil strčit.

11

Re: Záběh elektromotoru

Já použil na záběh elektromotorku tenhle návod, zdá se mi nejšetrnější.

http://www.offroad-rc.info/WordPress/?page_id=482

12

Re: Záběh elektromotoru

Já si zabíhal motor na expediční auto, žádná destilka, jedna tužkovka a hezky hodinu. Vyplavilo se zněj takovýho bordelu z tech uhlíků jaxi sedali, až mi to bylo divný. Pak jsem ho osušil, namazal ložiska a šup do auta. Moto má nádhern hladkej chod na nízký otáčky, jsem spokojen. Ale je fakt, že ten motor by měl hladkej chod asi i bez zabíhání.

Ta voda tam je kvůli tomu, aby se vyplavoval prach z uhlíků, jak si sedaji. takže je vhodné aby té vody bylo tolik, aby si motor znovu nepřisával prach, kterej plave na hladině.

13

Re: Záběh elektromotoru

Normálně bych to neřešil, ale nedávno jsem kupoval nový motorek a prodejce mě doporučil ho zajet. Že má pak hladší chod a prodlouží se mu životnost. Jinak mě taky doporučil bezuhlíkáč, tam nic nejiskří big_smile

HPI E-Firestorm + Foxy R60B + Robitronic 8.5T + LIPO power
Thunder Tiger ZT-2

14

Re: Záběh elektromotoru

pri surfovani po netu som sa docital ze motor sa musi zabehnut vo vode ak je striedavy  big_smile
ja by som to osobne nerobyl ale tak no

15

Re: Záběh elektromotoru

stříďák máchat ve vodě je pěkná hovadina....  po takové lázni bych se nedivil kdyby šly hodně rychle do kopru rychloběžná valivá používaná v BLDC motorech

E-RevoBL, Futaba 3PM 2,4G, Neu1515, eZRun80A, Savox, Full RPM          http://sejny.rajce.idnes.cz/
Revo, GT3B, Ofna Picco .26MAX Savox HV Brushless servo, 2s LiPo RX, Full RPM  Revo je prostě nej smile
Savage FLUX XL Brushless

16

Re: Záběh elektromotoru

Podle mě je záběh střídavky kravina už proto, že tam nejsou uhlíky, které si mají při zabíhání sednout co nejlíp na kotvu. Prostě si tam nemá co sednout, když rotor je uložený jen na ložiscích.

Losi Mini-LST, HPI Wheely King (tube crawler), En Route Berg 2.2 (šel do světa), Losi Desert truck, Traxxas Revo (VXL), Axial SCX10 Trail Honcho, Losi Mini Desert Buggy, White Wolf (drift), Vaterra Twin Hammers, Vaterra Ascender (Blazer K5), Orlandoo Hunter Jeep a Pajero

17

Re: Záběh elektromotoru

[pri surfovani po netu som sa docital ze motor sa musi zabehnut vo vode ak je striedavy ja by som to osobne nerobyl ale tak no]
Tak ten bezuhlíkovej motor hoď do vody nejlépe slané a pak poreferuj, jak jsi na něm skvěle zaběhnul uhlíky ju?